לא רק דלקת: סיבות אפשריות לכאבים באגן - רן ארבל אוסטאופת - מטפל בכאב

כאבי אגן הם בעיה נפוצה ומטרידה המשפיעה על איכות החיים של מיליוני אנשים בעולם. האגן הוא מבנה אנטומי מרכזי בגוף האדם המחבר את הגפיים התחתונות לגב העליון ולבטן. הוא נתמך במערכת מורכבת של שרירים, רקמות רכות, עצבים ועצמות. כאשר אזור האגן אינו מאוזן וחווה עומסים לא תקינים, כאבים ממושכים עשויים להיווצר במספר אזורים – אגן תחתון, גב תחתון, ירכיים וברכיים.

 

גורמים אפשריים לכאבי אגן

 

ישנן סיבות אפשריות רבות להופעת כאבי אגן, והזיהוי המדויק של הגורם הספציפי חיוני לטיפול יעיל. אלה כמה גורמים אנטומיים ופיזיולוגיים שיכולים לגרום לכאבים:  

 

עיוות ביומכני של האגן – עקב טראומות, פגיעות ספורט, לידות, תאונות נפילה, הרמת משאות כבדים, עבודה מאומצת או עיוותים מולדים, האגן עלול לחוות עיוות קל. עיוות זה גורם לדחיסות ולחצים בלתי סדירים על עצבים, עצמות ורקמות באזור האגן. מבנה האגן יוצא מאיזון והופך בלתי סימטרי, מה שמוביל לכאבים של לחץ ואי נוחות. 

 

בעיות בין חוליות הגב התחתון – בדומה לחוליות האחרות בגב, גם חוליות הגב התחתון עלולות לסבול מפגיעות כרוניות. בעיות שכיחות הן פגיעה בדיסקים בין החוליות, בליטות של דיסקים, בצקת של הדיסקים, צירופים לא נכונים של החוליות עצמן וחוסר תנועתיות. כל אלו מובילים ללחץ על חוט השדרה, שורשי העצבים והרקמות המקיפות ולתופעות של כאבים באגן‘ אם כתוצאה מכאב עצבי מוקרן, כאב שרירי מוקרן או כתוצאה מחוסר איזון בחלוקת עומסים והתפקוד הביומכני.

 

בעיות ברקמות סביב האגן – האגן נתמך במספר מבנים של רקמה סחוסית וסיבית התומכים בשרירים ובתנועתם. פגיעה, דלקת או הידוק מבני רקמות אלה באזור האגן עלולה לגרום ללחץ מכני על עצבים ולהוביל לכאבים משמעותיים סביב האגן והגב התחתון.

 

מתח שרירי כרוני – מתח או עומס ממושכים על שרירי הגב התחתון, האגן והירכיים עלולים להוביל למצב מתמשך של כיווצים בשרירים ולחצים על עצמות, עצבים ורקמות. הסיבות יכולות להיות רבות – הרמת משאות, פעילויות ספורטיביות, עבודה מאומצת, הרגלים תנועתיים, מתח נפשי וחרדות.

 

זיהומים או דלקות במפרק האגן – מחלות דלקתיות כרוניות כגון דלקת מפרקים שגרונית, זיהומים חריפים של מפרקי האגן או דלקות שגרוניות עלולות לפגוע בתפקוד מפרקי האגן ולגרום לתופעות לוואי של כאבים.

 

פגיעות בגב או באגן בעקבות טראומה – תאונות דרכים חמורות, פציעות ספורט קשות, נפילות מגובה רב או פגיעות טראומטיות אחרות עשויות לגרום לשברים, סדקים או דפורמציות באגן, סחוס של עצבים ורקמות ומובילות לכאבים אינטנסיביים.

 

הפרעות בזרימת הדם והלימפה – חסימות או הפרעות בזרימת הדם או מערכת הלימפה בבסיס האגן עלולות ליצור עומסים, לחצים וגירוי על העצבים והרקמות הרכות. מצב זה יכול להוביל לכאבים וחוסר נוחות באזור האגן.

 

גורמים נוספים שיש לקחת בחשבון הם מצבים נוירולוגיים כגון פגיעות בחוט השדרה או עצבים פריפריים, הפרעות נשימתיות, גידולים ממאירים השורשים באזור האגן, בעיות כליתיות ועוד. מקור הכאבים יכול גם להיות פסיכוסומטי או נפשי, כתוצאה מלחצים ומתחים.

 

חשוב ביותר לזהות את הגורם המדויק לכאבים. אוסטאופת מומחה יערוך אבחון מקיף ויתאים את הטיפול במדויק לפי הגורם שהוגדר.

 

הגישה האוסטאופתית מתבססת על הבנה שהגוף הוא מערכת מלוכדת אחת, ששינוי באזור אחד יכול להשפיע על כולה. על כן הטיפול האוסטאופתי בכאבי אגן הוא כוללני ומורכב ממספר רכיבים מרכזיים:

 

1.שחרור הרקמות הרכות – תהליך השחרור מתחיל בהרפיית המתח השרירי בשרירי האגן, הירכיים והגב התחתון באמצעות עיסויים עדינים, טכניקות לשחרור רקמות רכות הנקראות “מיופציאלי” והרגעת השריר. מטרת תהליך זה היא לרכך את הרקמות המתוחות והשרירים המכווצים ולהסיר לחצים משורשי עצבים, עצמות והתקשרויות. 

 

2.יצירת מוביליזציה של החוליות – לאחר שחרור הרקמות הרכות, האוסטאופת עובד באופן ספציפי על החזרת התנועתיות המלאה לחוליות הגב התחתון על ידי טכניקות יישור ומתיחה. בתהליך זהיר ועדין, כל אחת מהחוליות מיושרת ומיוצבת במקומה הנכון באופן המאפשר תנועתיות מלאה ללא לחץ.

 

3.מיצוב ויישור האגן – לאחר עבודה פרטנית על החוליות, השלב הבא הוא לתקן ולאזן את מבנה האגן עצמו באופן כולל. עיוותים קלים יתוקנו ויושב מחדש האיזון הסימטרי של האגן, כך שהמשקל והלחצים יחולקו באופן שווה על שני הצדדים. תהליך זה אמור להפחית את הכאבים ולאפשר תפקוד מאוזן של האגן.

 

4.שחרור המערכות התומכות – בנוסף לרקמות ולעצמות, מערכות שלמות נוספות תומכות בתפקוד האגן. במקרים רבים, בעיות בגב או האגן קשורות גם להפרעות במערכת הלימפה, הנשימה והעצבים. האוסטאופת, באמצעות טכניקות זהירות וספציפיות, ישחרר את מערכות אלו על מנת להסיר לחצים ועומסים.

 

5.תיקון ביומכניקה של הגוף – לאחר ביצוע השחרורים הספציפיים, האוסטאופת לוקח צעד אחורה ובוחן את הגוף במבט על כמכלול אחד. מטרתו היא להחזיר איזון ושיווי משקל מבני כולל. לאחר מכן הוא מתקן עיוותים, נטיות וחוסר איזון במבנה הגוף. בנוסף, הוא שם דגש על הקטנת העומס המוטל על האגן כתוצאה מהרגלים, התנהגויות חוזרות והרמת משאות.  

 

6.הדרכה למטופל – חלק חשוב וייחודי בטיפול האוסטאופתי הוא הדרכת המטופל בתהליך ההחלמה. האוסטאופת מדריך את המטופל בדרכים שונות כדי לתמוך באגן ובגב התחתון, מזהה גורמים למתח ומסביר כיצד לשנותם, ומעניק טיפים וכלים ליצירת אורח חיים בריא יותר. בנוסף הוא מדריך לביצוע תרגילים ספציפיים לחיזוק ושיפור תנועתיות האגן והגב כדי למנוע הישנות של הכאבים. 

 

כפי שניתן לראות, התהליך הכולל לטיפול אוסטאופתי בכאבי אגן מורכב ממספר שלבים – הערכה מקיפה, אבחנה ספציפית, תכנית טיפול ממוקדת, ביצוע שחרורים וטיפול וחזרה לתפקוד מלא.

הגישה האוסטאופתית ייחודית בהתייחסותה לגוף כמכלול אחד, בהבנתה שכל מערכת משפיעה על האחרת ובעבודה הדיאגנוסטית והטיפולית על כלל המערכות המעורבות. התוצאה המיוחלת היא הקלה ושחרור של כאבי האגן, שיפור התפקוד המבני והחזרה לפעילות מלאה ותקינה למניעת הישנות הבעיה.

 

בקליניקה של רן ארבל, אוסטאופת D.O מומחה, תוכלו לקבל אבחון מקיף וטיפול יסודי בכאבים בשכמות ובצוואר, כאבי אגן וכאבים מבניים נוספים. פנו אלינו לקבלת פרטים נוספים וקביעת תור. 

 

 

ההודעה שלך נשלחה, תודה.
נחזור אליך בקרוב