איך להקל על כאב עצבי או נוירופטי? - רן ארבל אוסטאופת - מטפל בכאב

 

כאב נוירופטי הוא תסמונת כרונית ומתסכלת הנגרמת מנזק למערכת העצבים המרכזית או הפריפרית. הכאב עשוי להיות חריף, צורב, מעקצץ או מורגש כזרמים חשמליים. לעתים קרובות כאב מסוג זה קשה מאוד לטיפול. ממצאי מחקרים מראים כי אוסטאופתיה יכולה להוות טיפול תומך יעיל בהקלה על כאבים עצביים.

 

סוגי כאב נוירופטי

 

ישנם מספר סוגים עיקריים של כאב נוירופטי:

 

  • כאב עצבי נוירופטי מגירוי של עצב או מהלכדות של עצב – למשל כאב רדיקולרי מפריצת דיסק בלט או הצרות בעמוד השדרה. כמו כן, כאב עצבי שנגרם מהלכדות במוקדים שונים בגוף כמו טרסלטנל סינדרום (בעקב), קרפל טנל סינדרום (בשורש כף היד), קוביטל (במרפק) סופרהסקפולר (בשכמה) ועוד.
  • נוירופתיה תרופתית – כאב הנגרם כתופעת לוואי של תרופות כימותרפיות, תרופות לטיפול באיידס, תרופות למחלות כרוניות ועוד.
  • נוירופתיה סוכרתית – פגיעה בעצבים הנגרמת כתוצאה מרמות גבוהות של סוכר בדם במחלת הסוכרת. 
  • נוירופתיה כתוצאה מבצקת – כאב עקב לחץ על העצבים מבצקת או נפיחות.
  • נוירופתיה פריפרית – פגיעה בעצבים הפריפריים בגפיים התחתונות והעליונות.
  • נוירופתיה דלקתית – דלקת וכאב הנגרמים על רקע מחלות מערכת החיסון כמו לופוס (זאבת).
  • נוירופתיה בעקבות זיהום.
  • נוירופתיה תורשתית – מצבים גנטיים הגורמים לפגיעה עצבית.
  • נוירופתיה איסכמית – חוסר אספקת דם מספקת לעצבים.

 

עקרונות הטיפול האוסטאופתי בכאב עצבי

 

האוסטאופתיה מתבססת על העיקרון כי הגוף שואף באופן טבעי לאיזון ובריאות. תנועתיות חופשית של העצמות, המפרקים, השרירים, רקמות החיבור והרקמות הרכות לצד תפקוד תקין וזרימה חופשית במערכות העצבים וכלי הדם הינם מרכיבים מרכזים בתפקוד תקין של הגוף, ועל ידי שחרור לחצים ועומסים מבניים, אוסטאופתיה מטפלת במצבים שונים של כאב עצבי וסייעת לשפר את רמות הכאב ואיכות החיים

 

אז איך להקל על כאב נוירופטי באמצעות אוסטאופתיה? ישנם מספר עקרונות עיקריים:

 

1.שחרור לחצים מבניים על מסלולי עצבים – לחצים במבנים אנטומיים יכולים ללחוץ על העצבים ולגרום לכאב. האוסטאופת משחרר לחצים אלו באמצעות טכניקות ידניות.

 

2.שיפור זרימת הדם והנוזלים בגוף – תנועה חופשית של העצמות והרקמות הרכות משפרת את זרימת הדם, הלימפה ונוזלי הגוף אל ובתוך האזורים הפגועים. זרימה טובה יותר מסייעת בהעברת חמצן ופינוי פסולת מהגוף.  

 

3.הפחתת דלקות ומתח – טכניקות אוסטאופתיות יכולות להרפות שרירים תפוסים או דלקתיים, להוריד רמות מתח ולשפר קואורדינציה עצבית – שרירית.

 

4.שיפור התנועתיות – טיפולים אוסטאופתיים משפרים את טווח התנועה וגמישות הגוף, מפחיתים עומס על העצבים ותורמים לתנועה חלקה יותר.

 

5.גישה הוליסטית – האוסטאופת מנתח את הגוף כמכלול ומטפל במקורות הבעיה ולא רק בסימפטומים. התמקדות זו עשויה לספק הקלה ממושכת יותר.

 

6.לא תמיד הכאב הוא רק ממקור עצבי – גם כאשר יש כאב עצבי, פעמים רבות מתלווה אליו כאב נוסף, כלומר כאב נוסיספטיבי – הנובע מרקמות אחרות (ממקור שריר או גיד או רקמות אחרות).

 

טכניקות אוסטאופתיות לטיפול בכאב עצבי

 

אוסטאופתים מקצועיים משתמשים במגוון רחב של טכניקות ידניות לטיפול בכאבים עצביים, בהן:

 

1.התאמות עצמיות (Osseous adjustments) – טכניקות ידניות המכוונות לשחרר לחצים ועומסים מבניים על העצמות והמפרקים ברחבי הגוף. טכניקות אלו מסייעות להקל על לחצים ממקור עצבי ועל מסלולי עצבים.

 

2.טכניקות רקמה רכה (Soft tissue techniques) – טכניקות הנעה לרקמה רכה ועיסוי לשיפור תפקוד השריר, דלקות וחוסר תנועתיות ברקמות הרכות כמו שרירים, רצועות, גידים ועוד. שחרור מתחים מסייע בהפחתת גירוי העצבים.

 

3.טכניקת שריר – עצב (Muscle-Energy techniques) – שיטות המשלבות בין הפעלת שרירים ספציפיים ותנועות מכוונות על ידי המטופל לבין טכניקות יישור וכיווץ משלימות על ידי האוסטאופת. 

 

4.טכניקות להפחתת לחצים ודלקות בגוף (Lymphatic techniques) – טכניקות שמטרתן לשפר את זרימת הדם, הלימפה והנוזלים בגוף ולהפחית דלקות.

 

5.טכניקות נוירו-מבניות (Neuromuscular techniques) – עבודה אבחונית וטיפול ישירות על שרירים בודדים כדי לשחרר לחצים ספציפיים על העצבים. למשל כאשר קיים כאב עצבי, האוסטאופת יעניק טיפול הוליסטי אך גם עשוי להתמקד במיקום הספציפי של מקור הכאב. 

 

6.טכניקות עדינות (Cranial techniques) – טיפולים רכים המותאמים למבנים הרגישים של הראש והגולגולת כדי להקל על דלקות, לחצים ופגיעות עצביות באזור.

 

ראיות ליעילותה של האוסטאופתיה

 

מחקרים שנערכו לבחינת יעילות האוסטאופתיה בטיפול בכאב נוירופטי חושפים ממצאים משמחים:

 

1.מחקר מבוקר משנת 2021 שפורסם בכתב העת היוקרתי JAMA Network Open, בחן את השפעת טיפולי אוסטאופתיה על כאב נוירופטי כרוני. קבוצת המחקר קיבלה טיפולים חודשיים, בעוד הקבוצה השנייה טופלה בשיטה דמה. לאחר 4 חודשים, הקבוצה שטופלה באוסטאופתיה דיווחה על הפחתה משמעותית בעוצמת הכאב ושיפור בתפקוד היומיומי.

 

2.במחקר משנת 2018 בהשתתפות 64 מטופלים עם נוירופתיה סוכרתית, נמצא כי ארבעה טיפולי אוסטאופתיה במשך חודשיים הביאו להפחתה ניכרת בכאב עד חצי שנה לאחר הטיפולים.

 

3.סקירה שיטתית של 5 מחקרים עם 164 משתתפים בחנה את יעילות האוסטאופתיה בהקלת כאבים נוירופתיים שונים. הממצאים הראו כי האוסטאופתיה מראה תוצאות חיוביות בהקלת עוצמת הכאב והשיפור התפקודי.

 

4.במחקר שפורסם בשנת 2021, תועד משתתף בודד עם נוירופתיה קשה בידיו שלא הגיב היטב לטיפול התרופתי. לאחר סדרה של 10 טיפולי אוסטאופתיה, המשתתף דיווח על הקלה של 90% בכאב.

 

אמנם מדובר במחקרים קטנים יחסית, אך הם מראים פוטנציאל משמעותי לשילוב האוסטאופתיה כחלק מטיפול רב תחומי יעיל בכאבים עצביים.

 

חשיבות מתן הטיפול על ידי אוסטאופת מומחה

 

אוסטאופת מוסמך לבצע בדיקות רפואיות (אורטופדיות, נוירולוגיות, תנועתיות ועוד), לאבחן את הבעיה על פי פרוטוקול רפואי אקדמי, לזהות דגלים אדומים ולהפנות לבדיקות ואנשי רפואה נוספים.

 

מסיבות אלה חשוב שהטיפולים יעשו על ידי אוסטאופת מנוסה ומוסמך עם מומחיות בשיטות טיפול אוסטאופתיות שונות.

 

 

רן ארבל, בנוסף להיותו אוסטאופת, הינו בוגר החוג לימודי כאב בפקולטה לרפואה בטכניון.

 

רן ארבל הוא אוסטאופת D.O עם ניסיון רב בטיפול בכאבים עצביים, מבניים, איברים פנימיים, מערכת הדם וכאבים כרוניים. באמצעות אבחון מעמיק ויסודי ומגוון טכניקות טיפול מדויקות, תוכלו לטפל בכאב ולהשיג הקלה משמעותית לאורך זמן. 

 

לחצו כאן כדי לקבוע תור בקליניקה

 

 

ההודעה שלך נשלחה, תודה.
נחזור אליך בקרוב