מה גורם לכאבים בשכמות / בשכמה ​​וכיצד מומלץ לטפל בהם? - רן ארבל אוסטאופת - מטפל בכאב

כאב בשכמה או כאבי שכמות וגב עליון יכולים לנבוע מהקרנה מהצוואר, מפריצת דיסק או בעיות נוספות בחוליות הצוואר, מבעיה בשרירים, מסטרס, מיציבה לקויה, מפציעות ובעקבות גורמים נוספים. כיצד ניתן להקל על הכאב?
 

החדשות הטובות הן שניתן לטפל בכאבי שכמות אצל האוסטאופת באמצעות טיפול באוסטאופתיה

כאבים בשכמות, ובמיוחד כאבים בין השכמות הם נפוצים מאוד. אנשים הסובלים מכאבים בשכמות, בדרך כלל יחושו כאבים חדים, עמומים, צורבים או כאלה הדומים לדקירות בחלק העליון של הגב, בין השכמות. במרבית המקרים אין סיבה לדאגה בעקבות כאבים אלו, אך במקרים מסוימים הם מהווים סימן למצב רפואי המצריך בחינה מעמיקה יותר.
 
כאבי שכמות וגב עליון יכולים להיגרם מסטרס, מיציבה לא נכונה, ומגורמים נוספים. אותם גורמים עשויים להיות מושפעים מהצוואר או להשפיע גם על הצוואר, על עמוד השדרה כולו ולעיתים גם על הגב התחתון.
 
באזור השכמות והצוואר, מצויים שרירים רבים, בהם עלול להצטבר מתח ולהשפיע גם על בית החזה, על מערכת הנשימה ואף לגרום לכאבי ראש. במרבית המקרים, הכאבים הללו ינבעו כתוצאה מתחזוקה לא נכונה של הגוף.
 

הסיבות לכאבים בשכמות

ישנן סיבות אפשריות רבות לכאב בין השכמות. פציעה בשריר או בגיד שמסביב לשכמות, היא סיבה נפוצה לסוג זה של כאב. אך כאמור, יתכנו גם סיבות אחרות, המצביעות על בעיה חמורה יותר.
 

שריר

שריר מכווץ, מתיחה של שריר, טריגר פוינט (או נקודת הדק) או חולשה של שריר הם אחת הסיבות הנפוצות לכאבי שכמות, ויכולים להיגרם כתוצאה מסטרס, יציבה לקויה, הרמה של משקל כבד בדרך לא נכונה, עבודה מול מחשב לפרקי זמן ממושכים, אימון כושר עצים, תנועה לא נכונה – אפילו במהלך השינה, ועוד. 
 

פציעות

תאונת דרכים או נפילה, פציעת ספורט ועוד עשויים לגרום לכאב בשכמה או בין השכמות או בצוואר. לעיתים פציעה בחלק אחר של הגוף, עלולה להוביל גם לכאב בין השכמות. מתיחה של שריר או גיד, פציעה בחוליות הצוואר או החזה, או בצלעות או בכתף עשויים לגרום לכאב בשכמה או בין השכמות.  
 
פריקות כתף, ופציעות אחרות הגורמות לטראומה. 
 

מחלות נוספות

סיבות אחרות לכאבים בשכמות עשויות לכלול מחלת דיסק ניוונית, פריצת דיסק או בלט בעמוד השדרה.
 
כמו כן, ישנן מחלות שונות שעלולות לגרום לכאבי שכמות, ביניהן דלקת במפרקים סביב הצוואר, עמוד השדרה או הצלעות, היצרות בעמוד השדרה, פיברומיאלגיה,
 
שלבקת חוגרת, סוגי סרטן מסוימים, כגון סרטן ריאות, סרטן כבד, סרטן הוושט, וסוגי סרטן המתפשטים לעצמות.
 

מהם התסמינים השכיחים?

עצם השכמה היא עצם גדולה, שטוחה ומשולשת, הממוקמת באמצע הגב. בכל אחד משני צידי הגב, יש לנו עצם אחת כזו. מסביב לעצם השכמה, נמצאת רשת של שרירים התומכים ושומרים על מנח עצם השכמה. השרירים הללו מאפשרים להזיז את הזרועות בחופשיות.
 
כאשר פציעה או מצב אחר מחלישים או פוגעים בשרירים אלה, בדרך כזו או אחרת, מיקום עצם השכמה עשוי להשתנות. שינוי זה במיקום או בתנועה של עצם השכמה נקרא דיסקינזיס, והוא מהווה סיבה שכיחה לכאבים בשכמות.
 
התסמינים המאפיינים כאבי שכמות יכולים לבוא לידי ביטוי בכאב עמום או חד סביב עצם השכמה בצוואר, בכתף או בזרוע, חולשה בזרוע הפגועה, במיוחד בעת ניסיון להניף אותה אל מעל הראש, טווח תנועה מוגבל, המקשה על הרמת היד מעל הכתף, פאראסתזיה (נימולים או תחושה ירודה), ״קנאקים״ הנשמעים כאשר מזיזים את הכתף, יציבה מוטה בצד הפגוע ועוד.
 

דרכים טיפול והקלה

במקרים רבים, פעילות גופנית ובמיוחד תרגילים המותאמים אישית במרפאה האוסטאופתית, עשויים להיות יעילים כטיפול בכאבי גב ולחזק אזורים שונים בגב, מה שעשוי לעזור להקל גם על כאבים בשכמות.
 
במקרים מסוימים (ולא מעטים) הטיפול באמצעות פעילות גופנית, הוכח כיעיל בהפחתת כאבי שכמות, לא פחות מאשר טיפול תרופתי ואפילו מניתוחים בכתף.
 
על מנת לקבל הדרכה נכונה ויעילה לטיפול עצמי, לתרגילים ולפעילות גופנית, ניתן לפנות לרן ארבל, אוסטאופת DO לקבלת תרגילים המותאמים אישית למצב הספציפי של כל מטופל. לעומת זאת, חשוב לדעת שתרגילים לא נכונים, לא רק שלא יועילו, אלא שאלו עלולים לפגוע באזור הגב העליון, ולכן חשוב לקבל הדרכה מקצועית בלבד.
 
תרגילים טובים לחיזוק ושיפור טווחי תנועה בשרירים ומפרקי השכמה, הכתף, הצוואר, הגב והבטן יעילים מאד. 
 
תרגילים בסיסיים לחיזוק שרירי הליבה והמייצבים, שיסייעו גם בעקיפין.
 

קצת על אוסטאופתיה

אוסטאופתיה הינה שיטת אבחון וטיפול מנואלית (ידני /מגע). זוהי שיטת טיפול עדינה ומדויקת, המסייעת לטיפול במגוון רחב של בעיות כאב, חוסר תנועה, שלד שריר ומחלות נוספות. במסגרתה מופעלת מניפולציה על השרירים, המפרקים ורקמות החיבור כדי להשפיע על תנועתיות החוליות והמפרקים ולשפר את זרימת הדם והתפקוד העצבי. כמו כן האוסטאופת יבנה למטופל/ת סדרת תרגילים בהתאמה אישית. אוסטאופתיה הוכחה מחקרית כיעילה במיוחד לטיפול בכאבי גב, בכאבי צוואר, ובבעיות אורתופדיות שונות. גם בעיות שונות, שלא פעם נענות בטיפול תרופתי, ניתן לפתור באמצעות טיפול אוסטאופתי, לרבות דלקות, פציעות, כאבים כרונים, בעיות עיכול, ועוד. מה שמייחד את השיטה הזו זה שהיא אינה פולשנית, והיא עדינה ובטוחה. 


החדשות הטובות הן שניתן לטפל בכאבי שכמות אצל האוסטאופת באמצעות טיפול באוסטאופתיה

כאבים בשכמות שעלולים להצביע על מצב חירום רפואי

כאבי שכמות עזים, המופיעים באופן פתאומי, דורשים לעתים פניה לקבלת טיפול חירום. הנה כמה מצבים המצריכים פניה דחופה לטיפול:
 

התקף לב

כאב בשכמות הוא לפעמים סימפטום להתקף לב, במיוחד בקרב נשים. סימפטומים אחרים, כגון כאבים בחזה וקוצר נשימה, עשויים להופיע גם כן. במקרה שאתם חווים את הסימפטומים הללו יחד, יש לפנות לטיפול רפואי במהירות.
 

קרע באבי העורקים

קרע באבי העורקים, מתרחש כאשר נוצר קרע בשכבה הפנימית של אבי העורקים, שהוא כלי דם גדול המסתעף מהלב. הדבר יכול לגרום לכאב חד וחמור בגב האמצעי העליון. מצב זה מוגדר כמצב חירום רפואי, ויש לפנות לשירותי רפואת חירום במקרים כאלו. 
 

תסחיף ריאתי

 אנשים החווים תסחיף ריאתי, מדווחים על כאב פתאומי וחד בשכמות, המלווה לעתים קרובות בקוצר נשימה. זו יכולה להיות תוצאה של קרישי דם ברגליהם, המתנתקים ונסחפים אל הריאות. יש לפנות בדחיפות לסיוע רפואי, במידה ואתם חושדים שזהו המצב. 
 

ההודעה שלך נשלחה, תודה.
נחזור אליך בקרוב