טיפול בנשים אחרי לידה: מהן התופעות השכיחות ביותר? - רן ארבל אוסטאופת - מטפל בכאב

משום מה, יש נטייה להתייחס בעיקר לתהליכים שגוף האישה עובר במהלך ההריון, וקצת להזניח את הסימפטומים הלא מעטים שמגיעים ממש לאחר מיד לאחר הלידה, ועלולים לגרום לקשיים – החל מאי נוחות ועד לכאב טורדני
 
בדומה לתפיסה המוטעית למדי, לפיה נשים אמורות “לחזור לעצמן” לאחר הלידה, כאשר כאן הכוונה היא בעיקר להשיל את המשקל שעלו במהלך ההריון ולחזור לגזרתן הקודמת במהרה, הציפייה מהגוף להחלים, ואולי אפילו להתעלם מהתהליך המורכב והמשמעותי כל כך שעבר עליו, עלולה להיות בעייתית מאוד. תחום הטיפול בנשים אחרי לידה, במקרים רבים דורש התחייסות רצינית ומעמיקה.
 
נשים עוברות תהליכים ושינויים רבים מאוד במהלך ההריון, כאשר האגן מתרחב, מתרחשים שינויים הורמונליים, המשקל שאנו נושאות בגופנו עולה באופן הדרגתי אך דרמטי, הרגליים מתנפחות לעתים, במקרים רבים הגב כואב כתוצאה מהמשקל שהתווסף מקדימה ועקב ערעור האיזון הכללי, כאבים במפשעות ובאגן עלולים להופיע ועוד ועוד.
 
קשה לצפות שמייד לאחר הלידה, כבמטה קסם, יעלמו כל התופעות הללו כלא היו, ולא יותירו אחריהן עקבות או השלכות שונות. בנוסף, בחודשים הראשונים שלאחר הלידה, מתווסף לחגיגה גם סטרס גבוה, סביב הטיפול בתינוק הזעיר שזה עתה הגיח לאוויר העולם, והוא זקוק לכל כך הרבה תשומת לב וכוחות. במיוחד כאשר מדובר בלידה ראשונה, המתח הגבוה, לצד חוסר משמעותי בשעות שינה, עלולים להחמיר את התופעות המדוברות ואת הכאבים בגוף.
 

החדשות הטובות הן שניתן לטפל בנשים בהריון ולאחר לידה אצל האוסטאופת באמצעות טיפול באוסטאופתיה

 

מהן התופעות השכיחות ביותר לאחר הלידה?

ראשית, כדאי להפנים את העניין שגם לאחר הלידה, עומדים בפניכן עוד אתגרים גופניים להתמודד איתם, לצד הטיפול בתינוק הקטן. התחושה שהגוף לא מחלים מהר כפי שרציתן או ציפיתן היא שכיחה מאוד. זכרו,  ככל שתאפשרו לגוף לנוח ולהחלים, להתאושש כמו שצריך, כך יהיה טוב יותר. אפילו אם זה אומר שבתקופה הזו מה שתעשו יסתכם באכילה, שינה וטיפול בתינוק – זה ממש בסדר, ואף רצוי.  
 
במהלך ששת השבועות הראשונים שלאחר הלידה, חשוב במיוחד להיות קשובות לגוף. סביר להניח שתהיו מותשות מאוד, ותשומת הלב תהיה ממוקדת בתינוק, אך בכל זאת – השתדלו להבחין בשינויים חריגים.
 
כאשר אתן מתחילות להתאושש, הפיתוי לחזור מיד ל”טורבו” הוא גדול, אך מומלץ לעמוד בו ולהתאפק עד כמה שניתן. עודף פעילות בשלב זה, עלול לעכב את ההתאוששות השלמה של הגוף. כמו כן, חשוב במיוחד  להזין את הגוף באוכל בריא ומזין, לשתות הרבה מים, במיוחד אם אתן מניקות, ולנוח בכל הזדמנות שניתן.
 
במקרה שעברתן ניתוח קיסרי, יחולו הגבלות נוספות בנוגע לפעולות שניתן לבצע לאחר הלידה. במרבית המקרים ממליצים להימנע מנהיגה ומהרמת כל משא שהוא כבד יותר מהתינוק. התעדכנו עם הרופא המטפל בכן, לגבי אישור חזרה לפעילות שגרתית. 
 

כאבי בטן

כאשר הרחם מתכווץ בחזרה לגודלו ולצורתו הרגילים, תחושו כאב בבטן התחתונה. ברוב המקרים, הכאבים הללו יהיו עמומים, אך חלקם יהיו חדים. הכאבים האלה יופיעו במיוחד במהלך ההנקה, מאחר וזו גורמת להפרשת חומר כימי בגוף, הגורם לרחם להתכווץ. עבור נשים רבות, חימום האזור באמצעות כרית חימום, מסייע להקל על הכאב. כך או כך, הכאבים הללו אמורים להשתפר עם הזמן, אך במקרה שהם מחמירים או אינם מרפים, יש לעדכן את הרופא על כך. 
 

שינויים הורמונליים

מלבד שינויים במצב הרוח (שלעתים באים לידי ביטוי בדיכאון שלאחר לידה), ההורמונים אחראים גם לתסמינים אחרים שעלולים להופיע לאחר הלידה. ייתכן שתגלו שאתן מזיעות יותר, במיוחד בלילה במהלך השינה. זהו עניין שכיח וטבעי, אם כי חשוב לוודא שההזעה לא מלווה בחום, מאחר וזה יכול להיות סימן לזיהום. שינויים הורמונליים גורמים גם לנשירת שיער זמנית, אך אפשר להירגע –  כאשר רמות האסטרוגן יעלו, השיער יחזור למצבו הרגיל.
 

כאב פרינאום

הפרינאום הוא האזור שבין הנרתיק לפי הטבעת. פעמים רבות, אזור זה נקרע במהלך הלידה. במקרים אחרים, מבצעים חתך קטן באזור זה כדי להרחיב את הנרתיק במהלך הלידה. גם אם אף אחד מהדברים האלה לא קרה במהלך הלידה הוגינלית שלכן, אזור הפרינאום עלול להיות רגיש וכואב לאחר הלידה, במשך מספר שבועות. קירור האזור באמצעות שקית קרח או תחבושות הגייניות להקפאה, עשוי להקל על הכאב. אם לאחר תקופה זו, האזור ממשיך לכאוב, מומלץ להגיע לבדיקת רופא, ולשלול זיהומים. 
 

טיפול אוסטאופתי עשוי להקל על תופעות רבות 

טיפול אוסטאופתי יכול לספק מענה יעיל במיוחד עבור שלל כאבים ותופעות לאחר הלידה. מדובר בשיטת טיפול באמצעות מגע, עדינה ומדויקת, וכמובן לא פולשנית, שיכולה לסייע ולהקל מאוד במקרים של כאבי גב, כאבים בעצם הערווה, כאבים באזור האגן, בעיות בשלפוחית השתן, שיכולות להיווצר לאחר הלידה, ואפילו במקרים של עייפות והפרעות בשינה.
 
סוג הטיפול הזה מתאים במיוחד לצורך סיוע לגוף להתמודד עם השינויים הדרמטיים שעברו עליו בתקופת ההריון ובמהלך הלידה, שעלולה לעתים לגרום לטראומה של ממש לגוף האישה. 
 
הטיפול האוסטאופתי מתחיל בבדיקות ואבחונים מקיפים של המטופל, שמטרתם להגיע לשורש הבעיה, הכאב או חוסר הנוחות. בשלב הבא, המטפל מתאים את סוג ושיטת הטיפול המתאימים ביותר לקושי או לכאב שאותר. חשוב לציין כי המענה הטיפולי באוסטאופתיה לעולם אינו כולל ניתוחים, תרופות או טיפולים פולשניים באשר יהיו, מה שהופך את שיטת הטיפול הזו לבטוחה במיוחד. לעתים, הטיפול כולל גם דיקור מערבי שרירי, וגם תרגילים או שינוי הרגלים מסוימים שהמטופלת צריכה לבצע בבית, על מנת לחזק את השפעת הטיפול ולסייע במניעת הישנות הבעיה.

 

ההודעה שלך נשלחה, תודה.
נחזור אליך בקרוב