מהן שיטות הטיפול היעילות ביותר בכאב במפרק הירך? - רן ארבל אוסטאופת - מטפל בכאב

אחד מסוגי הכאב השכיחים באזור האגן, הוא כאב במפרק הירך, שעלול להיגרם ממגוון סיבות. קצת מידע על סוגי הבעיות ושיטות הטיפול
 
אחד מסוגי הכאב השכיחים באזור הירכיים, הוא כאב במפרק הירך.ישנם מצבים רבים הגורמים לתופעה, שעשויה להופיע אצל מובגרים וצעירים כאחד לבוא לידי ביטוי כמטרד לא נעים, שאף עלול להתפתח לפגיעה של ממש בתפקוד היומיומי. 
 
הסיבה השכיחה ביותר לכאבים חריפים בירך היא כאבי שרירים ודלקות בגידים, אלו עשויים לנבוע מחוסר פעילות, התנהלות לא נכונה ביום יום או כתוצאה מפעילות גופנית.
גורמים נוספים, המהווים סיבה שכיחה לכאבים במפרק הירך הם שחיקה במפרק הנפוצה יותר בגיל המבוגר (דלקת מפרקים ניוונית), הקרנה מהגב או משרירים בגב או באגן, קרע בלברום (קרום המפרק הפנימי), אימינג’מנט (FAI Femoraloacetabular Impingement) או דלקת מפרקים שגרונית.

 

החדשות הטובות הן שניתן לטפל בכאב במפרק הירך אצל האוסטאופת באמצעות טיפול באוסטאופתיה

כאבי שרירים ודלקות בגידים במפרק הירך

כאבי שרירים במפרק הירך נפוצים מאד כשם השהם נפוצים בשאיר האזורים בגוף. הכאב עשוי נבוע נחושה בשריר ועשויה להתפתח נקודת הדק (Trigger Point) או לעיתים קרעים בשריר או בגיד. בעיות בגיד עשויות להופיע ללא כאב אולם במרבית המקרים יופיע כאב כאשר תתפתח דלקת בגיד על רקע מתיחה או קרע. בעיות שריר-גיד (הגיד הוא ההמשך של הגיד) עשויות להופיע על רקע חוסר פעילות, חולשה, שימוש יתר, התנהלות לא נכונה, השמנת יתר ועוד.
:

דלקת מפרקים ניוונית (OA – Osteo Arthritis)

דלקת מפרקים ניוונית היא תוצאה של סחיקת הסחוס אשר מרפד את המפרקים. עשויה להופיע בכל מפרק ונפוצה יותר בירך, בברכיים, במפרקי כף היד ובחוליות. תופעה זו נפוצה יותר ככל שמתבגרים אולם עשויה להופיע גם בגילאים צעירים יותר עקב פציעה, זיהום מפרקי או ניתוח מפרקי. השמנת יתר מחמירה את התופעה.
הסימפטומים הם לרוב כאב שמוחמר בלילה או בפעילות כמו הליכה ועלייה במדרגות, נוקשות של המפרקים, נפיחות וצמיחת זיזים בעצם. שחיקת סחוס לכשעצמה לרוב אינה כואבת. הכאב מופיע עם הופעת הדלקת והוא כאב מסוג דלקתי.
אוסטאופתיה יעילה בהקלה וטיפול בדלקת מפרקים כמו גם פעילות גופנית, תרגילים מתאימים. תרופות מסוג נוגדי דלקת לא סטרואידליות (NSAIDS) יעילות, זריקות תוך מפרקיות עשויות להקל.
 

דלקת מפרקים על רקע אוטואמיוני

ישנם מספר סוגים של דלקות מפרקים מסוג זה, דלקת מפרקים שגרונית היא אחת מהן, זו תפגע בדכ במספר מפרקים. דלקת מפרקים מקשחת עשויה לפגוע במפרקי הסקרו איליאקים אשר עשויים להתבטא בכאב במפרק הירך. מחלות מסוג זה יתבטאו בסמפטומים נוספים מעבר לכאב מפרק הירך ומפרקים אחרים. סמפטומים כמו חולשה, קשיון בוקר, בעיות בעיניים, בריאות, במערכת ההעיכול, בעור ועוד.

 

דלקת בורסיטיס טרוכנטרית

סיבה אפשרית נוספת לכאב בירך, היא דלקת בורסיטיס טרכנטרית. מצב זה מתרחש כאשר הבורסה, שהיא שק מלא נוזל ליד מפרק הירך, הופכת דלקתית. נסיבות שונות עלולות לגרום לדלקת טרוכנטרית, ביניהם פציעה בירך, שימוש יתר במפרקים ובעיות יציבה.
 

שברים בירך

שברים בירך שכיחים בקרב מבוגרים ובקרב אנשים הסובלים מאוסטאופורוזיס –  היחלשות של העצמות כתוצאה מהזדקנות, בריחת סידן וגורמים נוספים.
שברים בירך עלולים לגרום לכאבי מפרק ירך פתאומיים ועזים מאוד, והם דורשים טיפול רפואי מיידי. .
 

סיבות נוספות

ישנן סיבות נוספות, שכיחות פחות, הגורמות לכאבים בירך. בין הגורמים הללו: מחלת הסרטן וטיפולים הקשורים בה או גידולים שפירים, פציעות, שימוש תכוף בתרופות סטרואידיות, צריכת אלכוהול מופרזת,
 

החדשות הטובות הן שניתן לטפל בכאב במפרק הירך אצל האוסטאופת באמצעות טיפול באוסטאופתיה

אבחון וטיפול במפרק הירך במרפאה לאוסטאופתיה

שיטת אבחון וטיפול מנואלית (ידני /מגע). זוהי שיטת טיפול עדינה ומדויקת, המסייעת לטיפול במגוון רחב של בעיות כאב, חוסר תנועה, שלד שריר ומחלות נוספות. הטיפול פועל לשיפור הזרימה במערכות הדם, הלימפה והעצבים, לאיתור והסרת דפוסים של מתח רקמתי, לאיזון המבנה ושיפור התנועתיות של הגוף (מפרקים, שרירים, רקמות חיבור, איברים פנימיים בבטן, באגן, בבית החזה ועוד). אוסטאופת מוסמך לאבחן ולטפל בכאבי מפרקים בכללל ובמפרק הירך בפרט. במרפאה אוסטאופתית יתבצע אבחון (אנמנזה) מדוקדק, בדיקות תנועתיות ובדיקות אורטופדיות ונירולוגיות נוספות על מנת לאבחן את הבעיה. במידת הצורך יפנה האוסטאופט את המטופל/ת לרופא או לבדיקות נוספות כמו בדיקות הדמיה (רנטגן, CT או MRI), בדיקות דם או בדיקות נוספות. האוסטאופת גם נותן סדרת תרגילים המותאמת אישית והמלצות להתנהלות נכונה ופעילות גופנית.

במקרה של כאבים במפרק ירך, לעתים הטיפול האוסטאופתי יכול לספק מענה שאף ייתר את הצורך בניתוח, ולכל הפחות, ישפר את עוצמת הכאב ללא היכר, כאמור, באמצעות טיפול שאינו תרופתי ואינו פולשני. 

 
הטיפול האוסטאופתי מתאים גם לאנשים הסובלים מכאבי גב, כאבים בצוואר, פריצת דיסק ושלל בעיות אורטופדיות נוספות. עוד תופעות שתחום האוסטאופתיה יכול לספק להן מענה מועיל ובטוח הן דלקות שונות בגוף, בעיות עיכול, כאבי ראש ואף להדריך את המטופל לתחזוקה נכונה והרגלים יומיומיים טובים, שיימנעו בעיות שונות בעתיד.   
 

ההודעה שלך נשלחה, תודה.
נחזור אליך בקרוב