דרכים מומלצות לטיפול במיגרנות וכאבי ראש - רן ארבל אוסטאופת - מטפל בכאב

כאבי ראש יכולים להיגרם משלל סיבות שונות, והם נחלקים לסוגים שונים, בהתאם לסוגים השונים, מוצעים גם טיפולים שונים. אחד מסוגי הטיפול שהוכחו כיעילים הוא האוסטאופתיה
 
אם גם אתם נכללים בסטטיסטיקה הנרחבת של הסובלים מכאבי ראש, שבאים והולכים, ושוב חוזרים, הצעד הראשון לסכל את כאבי הראש התכופים, הוא לבדוק ולאבחן – מהו סוג הכאב המדויק שאתם חווים. לעתים, כאבי ראש מהווים סימפטום של מחלה או מצב גופני אחר, ולפעמים הם מופיעים ללא סיבה ברורה. לצורך איתור הגורם ואבחון סוג הכאב, מומלץ לפנות לקבלת אבחון וטיפול בכאב ראש
 
כדאי לבחון היטב את הסימנים והתסמינים המאפיינים את כאב הראש שלכם. ניהול רישום ותיעוד של כאבי הראש, עשוי לעזור להבין מהו סוג הכאב הספציפי. יש לשים לב מתי מופיעים כאבי הראש – האם זה קורה בשעות מסוימות החוזרות על עצמן, מהם בדיוק הסימפטומים, והאם אתם מזהים טריגרים פוטנציאליים, כגון אכילה של מזונות מסוימים, מתח או שינויים בשינה.
 
ישנם סוגים ותתי סוגים רבים של כאבי ראש. ישנם כאבי ראש יומיים כרוניים, המופיעים במהלך כמחצית מימי החודש, או יותר, אולם כאבי ראש עשויים להופיע בתדירויות שונות כגון אחת לשבוע או לחודש או פחות. כאבי ראש יכולים להיות כרוניים, אם כי לא תמיד.
 

סוגים שונים של כאבי ראש:

 

מיגרנות

מגרנה הינה סוג נפוץ של כאב ראש המופיע בעיקר אצל נשים אולם לא רק. כאב הראש נמשך בין שעתיים ל3 ימים ומופיע לרוב בעוצמה חזקה בצד אחד, לעיתים בעל אופי פועם. כאב הראש מלווה לרוב בבבחילה או הקאה או רגישות גבוהה לאור (פוטופוביה) או לרעש (פונופוביה). מגרנה מופיעה אצל 22% מהנשים ואצל 10% מהגברים. הטריגר אינו ידוע אולם עשוי להיות סטרס, הפרעות שינה, מחזור, מאכלים מסוימים ועוד. לעיתים קיים מרכיב גנטי.
יש מיגרנה עם אאורה ויש ללא. אאורה הינה תופעה הקשורה בגזע המוח. אאורה ויזואלית מלווה בהפרעות בראיה, כתמים או חסימות. אאורה סומטוסנסורית מלווה בנימלולים בזרוע או בחלל הפה והאף..


כאבי ראש מתחי (tension headache)

אלו כאבי ראש הנגרמים כתוצאה ממתח. סוגי כאבים לו, עשויים לבוא לידי ביטוי בתחושה של רצועה הדוקה של כאב סביב הראש, בצורת כאב עמום או לחץ כלפי הראש. אלו עלולים לגרום לכאב קל עד בינוני משני צידי הראש. התדירות יכולה להשתנו באופן משמעותי בין אדם לאדם. כאב מסוג זה יכול להופיע מדי פעם, וגם יכול להופיע במשך יותר מ-15 ימים בחודש, כלומר להפוך לכרוני).
כאבי ראש כתוצאה ממתח, הם אחד הסוגים הנפוצים ביותר של כאבי הראש, ואין זה מפתיע, בעידן המהיר והתובעני בו אנו חיים. 

כאבי ראש מקבציים

כאבי ראש מקבציים, גורמים לכאבים עזים בצד אחד של הראש ומופיעים לסירוגין במשך שבועות, ובמהלך מספר חודשים. כאבי ראש מקבציים קשורים לתסמין אחד או יותר, כגון דמעות, גודש באף והפרשות מהאף. אלה מתרחשים באותו צד של הכאב.

סוגים נוספים של כאב ראש

 • כאבי ראש הנגרמים מהלסת
 • כאבי ראש של הלכדות העצב האוקסיפיטלי (של העורף)
 • טריגמינל נאורלגיה (Trigeminal Neuralgia) – כאבי ראש כתוצאה מהלכדות העצב המשולש. הם חדים המרגישים כמו דקירות בפנים, הנמשכים מספר שניות ויכולים להופיע מספר פעמים במהלך היום.
 • כאבי ראש כתוצאה ממאמץ, הנגרמים בדרך כלל כתוצאה מפעילות גופנית.
 • כאבי ראש הנגרמים משימוש יתר בתרופות, שיכולים להגרם דווקא משימוש יתר בתרופות נגד כאבי ראשֿ במשך שלושה חודשים ומעלה.

 

מתי מומלץ לפנות לקבלת טיפול רפואי?

 • כל כאב ראש חדש מחייב בדיקה.
 • כאב ראש אשר שונה מכאבי הראש המוכרים לנו עד כה
 • כאב ראש שמחריף אחרי גיל 50
 • כאב ראש המלווה בחום או קשיון עורף, הזעות ליליות, אובדן משקל, חוסר תאבון
 • כאב ראש המעיר משינה
 • כאב ראש המלווה בנימולים חדשים או חולשה באחת הגפיים או הפרעות חדשות בראיה
 • כאב ראש לאחר טראומה כגון נפילה או תאונה
  •  
   כאמור, במקרים כאלה מומלץ לפנות לאבחון ובדיקות מקצועיות, אפילו אם תרופות ללא מרשם מספקות לכם הקלה ראויה, ואתם חשים שאתם יכולים לתפקד לצד הכאב. 
   כאמור, כאבי ראש עלולים להיות סימפטום למצבים בריאותיים חמורים יותר, וחלקם דורשים טיפול מעבר לתרופות נגישות. 
    

   אבחון כאבי ראש

   מכיוון שישנם סוגים רבים של כאבי ראש, ישנן שיטות רבות שניתן להשתמש בהן כדי לאבחן איזה סוג של כאב ראש בדיוק אתם חווים. חשוב להבין אם כאב הראש ממנו אתם סובלים מוגדר כראשוני או משני, על מנת לקבל טיפול יעיל.
    
   סביר להניח כי אבחון כאב הראש שלכם יתחיל בבדיקה גופנית ובחינת ההיסטוריה הרפואית שלכם באופן מעמיק. במידת האפשר, כדאי לנהל מעין “יומן כאבי ראש” בשבועות שלפני התור ל/מרפאה. מומלץ לבצע תיעוד שיכלול נתונים של משך הכאב, עוצמה, מיקום מדויק בו אתם חשים את הכאב (על הרקות, במצח וכו׳), וטריגרים אפשריים. 
    
   במקרים מסוימים תקבלו הפניה לנוירולוג. אשר עשוי להפנות לבדיקות הדמיה, אלו יכולות לכלול סריקת MRI או CT, ניקור מותני, בדיקת דם ועוד.

    
   כדאי לקחת בחשבון כי סוגים שונים של כאבי ראש ינוהלו ויטופלו בצורה שונה. הטיפולים יכולים לנוע בין התאמות תזונתיות פשוטות להליכים פולשניים המבוצעים על ידי איש מקצוע רפואי.
    
   כמו כן, לא כל אדם מגיב באותו אופן לאותו טיפול, אפילו כאשר אתם סובלים מאותו סוג כאב הראש. אם אתה חווים כאבי ראש שאינכם מסוגלים למצוא להם מענה באופן עצמאי, מומלץ לפנות לרופא במטרה לבנות תוכנית טיפול מתאימה, שתציע לכם פתרון לטווח הארוך.
    

   אוסטאופתיה כשיטה רפואית דרך יעילה, בטוחה ומקצועית ולא פולשנית לטפל בכאבי ראש

    
   שיטת אבחון וטיפול נוספת שכדאי להכיר היא האוסטאופתיה .אוסטאופתיה הינה שיטת אבחון וטיפול מנואלית (ידני /מגע). זוהי שיטת טיפול עדינה ומדויקת, המסייעת לטיפול במגוון רחב של בעיות כאב, חוסר תנועה, שלד שריר ומחלות נוספות. במסגרתה מופעלת מניפולציה על השרירים, המפרקים ורקמות החיבור כדי להשפיע על תנועתיות החוליות והמפרקים ולשפר את זרימת הדם והתפקוד העצבי. הטיפול משלב גם עבודה על הראש בטכניקות קרניו סקראל.
    
   הטיפול האוסטאופתי כבר הוכח כיעיל מאוד, כאשר מדובר בכאבי ראש. בדרך כלל, הטיפול הזה יכלול מגע בפלג הגוף העליון (צוואר, שכמות ועוד) ובראש, אך לא רק, ואף הנחיות של המטפל שיסייעו לכם לשנות הרגלים מזיקים ולאמץ הרגלים בריאים ונכונים, כך שאיכות החיים שלכם עשויה להשתפר באופן ניכר.


   רן ארבל, אוסטאופת DO מטפל ומייסע למטופלים/ות רבים/ות הסובלים/ות מכאבי ראש, מגרנות ובעיות כאב נוספות כגון כאבי גב, צוואר ומפרקים.

    

ההודעה שלך נשלחה, תודה.
נחזור אליך בקרוב