האם אפשר להחלים מפיברומיאלגיה? - רן ארבל אוסטאופת - מטפל בכאב

פיברומיאלגיה היא מצב כרוני המאופיין בכאב נרחב, עייפות ושלל תסמינים אחרים. כיום, תסמונת זו נותרה אחד האתגרים הלא פתורים בקהילה הרפואית. למרות השפעתה הנרחבת על איכות חייהם של מיליוני אנשים (ובעיקר נשים) ברחבי העולם, טיפולים רפואיים מסורתיים אינם מספקים הקלה משמעותית לסובלים רבים. עם זאת, אוסף של עדויות הולך וגדל מצביע על כך שאוסטאופתיה, שיטת טיפול פרא רפואית המתמקדת במערכת השרירים והשלד, מערכת העצבים ומערכות נוספות, מציעה תקווה אמיתית לאלו המתמודדים עם פיברומיאלגיה.

 

במאמר זה נצלול לקשר בין פיברומיאלגיה לאוסטאופתיה, ונבחן כיצד טיפול אוסטאופתי יכול לסייע בהחלמה וניהול של מצב מורכב זה.

 

נתחיל מההתחלה – מהי בכלל פיברומיאלגיה?

 

לפני בחינת תפקידה של אוסטאופתיה בטיפול בפיברומיאלגיה, חיוני להבין את אופי התסמונת עצמה. פיברומיאלגיה היא תסמונת המאופיינת בכאבי שרירים ושלד נרחבים המלווה בעייפות, בעיות שינה וזיכרון והפרעות במצב הרוח. חוקרים רבים מאמינים שפיברומיאלגיה מעצימה תחושות כואבות על ידי השפעה על האופן שבו המוח מעבד אותות כאב.

 

תסמיני פיברומיאלגיה יכולים להשתנות בעוצמתם ולרוב כוללים:

 

  • כאב נרחב בשלל חלקי הגוף (או לעיתים רק באזור אחד או שניים)
  • עייפות עמוקה ומתמשכת
  • קשיים קוגניטיביים, המכונים לעתים קרובות “ערפל פיברו”
  • הפרעות שינה
  • מצוקה רגשית ופסיכולוגית

 

הסיבה המדויקת לפיברומיאלגיה אינה ידועה, אך משערים שהיא נובעת משילוב של גורמים גנטיים, סביבתיים ופסיכולוגיים. מורכבות זו הופכת את הפיברומיאלגיה למצב מאתגר הן לאבחון והן לטיפול, ולכן היא דורשת גישה רב מימדית.

 

אוסטאופתיה: סקירה כללית

 

אוסטאופתיה היא סוג של רפואה ידנית ונטולת תרופות שאינה פולשנית. שיטת טיפול זו מתמקדת בבריאות הגוף הכוללת על ידי טיפול וחיזוק מסגרת השרירים והשלד, כולל המפרקים, השרירים ועמוד השדרה. מטרתה היא להשפיע באופן חיובי על מערכות העצבים, מחזור הדם והלימפה של הגוף. אוסטאופתיה מבוססת על העיקרון שרווחתו של אדם תלויה בעצמות, השרירים, הרצועות ורקמת החיבור שלו, כאשר כל אלה פועלים בצורה חלקה יחדיו.

 

אוסטאופתים משתמשים במגוון טכניקות, כולל מניפולציות פיזיות, מתיחות ועיסויים, כדי להגביר את הניידות של המפרקים, להקל על מתח השרירים, לשפר את אספקת הדם לרקמות ולעזור לגוף להחלים. הם עשויים גם לספק עצות לגבי יציבה ופעילות גופנית כדי לסייע בהחלמה, לקדם בריאות ולמנוע תסמינים לחזור על עצמם.

 

אז מה הקשר בין אוסטאופתיה ופיברומיאלגיה? 

 

הגישה ההוליסטית של אוסטאופתיה הופכת אותה למתאימה במיוחד לטיפול בפיברומיאלגיה ומניעת התקף פיברומיאלגיה. אוסטאופתים מקצועיים ומיומנים כמו רן ארבל DO, ניגשים לטיפול בפיברומיאלגיה על ידי הסתכלות מעבר לסימפטומים אל הסיבות השורשיות והגורמים התורמים למצב, כולל מכניקת הגוף, גורמי לחץ באורח החיים ובעיות פסיכולוגיות בסיסיות. 

 

אלה הדרכים המרכזיות בהן אוסטאופתיה יכולה לעזור:

 

1.טיפול בכאב

טיפול מניפולטיבי אוסטאופתי (OMT) יכול להיות מועיל במיוחד עבור חולי פיברומיאלגיה. על ידי שימוש במניפולציות עדינות, אוסטיאופתים יכולים לסייע בהפחתת כאבי שרירים ושלד, המהווים סימן היכר של פיברומיאלגיה. מניפולציות אלו יכולות גם להגדיל את טווח התנועה ולשפר את זרימת הדם, מה שתורם להפחתת הכאב הכוללת.

 

2.שיפור השינה והפחתת העייפות

על ידי טיפול בבעיות שרירים ושלד שעלולות לתרום לאי נוחות ואי שקט ושילוב טכניקות נוספות לטיפול במערכת העצבים, טיפולים אוסטאופתיים יכולים לסייע בשיפור איכות השינה לחולי פיברומיאלגיה. שינה טובה משפרת את ההחלמה מכאב ויכולה להפחית את רמות העייפות, שהיא עוד סימפטום משמעותי של פיברומיאלגיה.

 

3.שיפור מודעות לגוף והפחתת מתח

אוסטאופתיה יכולה לעזור למטופלים לפתח תחושה טובה יותר של מודעות לגוף, ללמד אותם לזהות ולהימנע מדפוסי תנועה או יציבה שעלולים להחמיר את הכאב. בנוסף, לגישה המעשית המשמשת באוסטאופתיה יכולה להיות השפעה מרגיעה, טיפולית, הפחתת מתח וקידום רגיעה, שהיא חיונית לניהול תסמיני פיברומיאלגיה.

 

פיברומיאלגיה ואוסטאופתיה: מה המחקר אומר?

 

בעוד שמחקר על אוסטאופתיה כטיפול בפיברומיאלגיה ממשיך להעמיק ולהתפתח, כבר היום קיימים מספר מחקרים שמראים תוצאות מבטיחות. ישנם כמה מחקרים מצביעים על כך שחולים עם פיברומיאלגיה שעוברים טיפול אוסטאופתי חווים שיפור בכאב, באיכות השינה ובאיכות החיים הכללית. כלומר, לא מדובר רק על הערכה אלא על הוכחות ממשיות ליעילות הטיפול. 

 

אופן הטיפול האוסטאופתי בניהול התסמונת

 

לאלו השוקלים אוסטאופתיה כחלק מתוכנית הטיפול בפיברומיאלגיה שלהם, חיוני לעבוד עם אוסטאופת מוסמך ומנוסה. גישה הוליסטית, המשלבת אוסטאופתיה עם טיפולים קונבנציונליים, התאמות תזונתיות, פעילות גופנית וטכניקות לניהול מתח, היא לרוב היעילה ביותר.

 

רן ארבל הוא אוסטאופת D.O המתמחה בטיפול בפיברומיאלגיה. הטיפול בקליניקה של רן ארבל הוא יסודי, מקצועי ומותאם באופן פרטני לכל מטופל. השלב הראשון בטיפול הוא שיחת היכרות מעמיקה ואבחון מצבו של המטופל, לאחר מכן עוברים ליצירת תוכנית טיפול אישית והוליסטית שאינה מסתכמת רק בטיפול בקליניקה אלא כוללת מפת דרכים מפורטת לטיפול עצמי מתמשך ושמירה על אורח חיים מיטבי בהתאם למצבו של המטופל. 

 

במהלך הטיפולים בקליניקה נעשה שימוש בשלל טכניקות מתקדמות ויעילות אשר יחד מקדמות את המטופל אל עבר בריאות מלאה ונטולת כאב. 

 

לסיכום

 

פיברומיאלגיה אמנם מהווה אתגר מורכב, אך אוסטאופתיה מציעה דרך מבטיחה לניהול והקלה על הסימפטומים שלה. על ידי התייחסות למבנה ולמכניקה של הגוף, אוסטאופתיה יכולה למלא תפקיד מכריע בתוכנית טיפול מקיפה ולהעניק תקווה ואיכות חיים טובה יותר לאלו המתמודדים עם מצב זה.

 

ככל שהמחקר בתחום ממשיך להתפתח, יעילותה של האוסטאופתיה בטיפול בפיברומיאלגיה הופכת ברורה יותר ויותר, וסוללת את הדרך לגישות אינטגרטיביות והוליסטיות יותר לבריאות ולרווחה כללית של כל מטופל.

 

לחצו כאן לקביעת תור בקליניקה של רן ארבל, אוסטאופת D.O.

 

 

ההודעה שלך נשלחה, תודה.
נחזור אליך בקרוב